Adaptacja dziecka w żłobku

Adaptacja w żłobku ajest niewątpliwie dużym przeżyciem zarówno dla dziecka jak i dla rodziców. Najczęściej to pierwsze długie rozstanie mamy ze swoim maleństwem. Musimy dać dziecku trochę czasu, aby przyzwyczaiło się do nowego otoczenia, poznało swoje Panie i zaakceptowało towarzystwo rówieśników. Ale bez obaw mamy parę dobrych rad i wskazówek, dzięki którym przy wzajemnej współpracy i zaufaniu razem z Wami Rodzice przebrniemy przez ten trudny okres. Trudno powiedzieć ile będzie  trwał , ponieważ zależy to od wielu czynników. Czasami adaptacja zajmuje kilka dni, a czasami kilka tygodni. Należy mieć na uwadze i być przygotowanym na zmiany w zachowaniu i funkcjonowaniu dziecka. Mogą pojawić się: płaczliwość, trudności ze spaniem, napady agresji, zmniejszenie apetytu itp. Objawy te zależne są od stopnia dojrzałości emocjonalnej dziecka, progu odporności psychicznej, jak i również umiejętności przygotowania do żłobka. Ważne jest to , aby rodzice w okresie adaptacji byli konsekwentni w przyprowadzaniu dziecka do żłobka.

Rady i wskazówki :

·         W pierwszych dniach pobyt dziecka powinien być krótki i stopniowo się wydłużać.

·         Żegnamy i witamy swoje dziecko zawsze z uśmiechem.

·         Nie okazujemy dziecku negatywnych emocji. Mówimy, że wrócimy i  tuląc , całując, życzymy mu miłego dnia.

·         Dziecko musi czuć, że nie idzie do żłobka bo musi, ale dlatego żeby dobrze się bawić i aktywnie spędzać czas.

·         Nie przedłużajmy rozstania stojąc w drzwiach, to zawsze wywołuje u dziecka poczucie tęsknoty i straty. Pożegnanie musi być czułe, ale zdecydowane.

·         Stabilność emocjonalna u najmłodszych sprawia, że szybko zapominają o rozłące z Rodzicami i płacz, złość zastępują  zainteresowanie zabawkami, koledzy, koleżanki z grupy i dobra zabawa przez cały dzień.

·         Przynosimy maluchowi z domu jego ulubioną maskotkę, kocyk, smoczek który kojarzy się dziecku z domem i bezpieczeństwem.

·         Ubieramy naszą pociechę w wygodne i luźne ubranko, aby czuło się komfortowo i mogło swobodnie baraszkować.

·         W adaptacji pomaga przyzwyczajenie naszej pociechy do planu dnia w żłobku, aby  tok zajęć stał się jego naturalnym rytmem.

 

Niepubliczne Przedszkole Ekologiczne
"Bajkowy Dworek"


Oświęcim, ul. Prusa 1
tel. 33 848 58 58
kom. 506 146 946
e-mail: biuro@bajkowy-dworek.pl
Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)